+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Mýty o nošení dětí – nošení a zdraví + nezařazená kategorie

Minule jsem pro vás rozebrala obavy, strachy a mýty z oblasti praktické činnosti. Jelikož v dotazníku ženy uvedly těchto obav a mýtů 41 tak dnes budeme pokračovat oblastí zdraví. Je to asi nejrozsáhlejší oblast, která ženám dělá vrásky a od nošení je zbytečně odrazuje. Jelikož se, ale jedná o nepodložené strachy a mýty, které se o nošení v této souvislosti šíří, tak bych je ráda rozebrala a podpořila vás, milé maminky, v nošení vašich dětí. Vzájemný kontakt je to nejdůležitější pro zdraví vývoj vašeho děťátka. A děti to ví a čekají, kdy jim to dopřejete.

 

 

 

Nosítka jen s pevnými zády: to je velký mýtus o nošení. Naopak nosítka musí mít měkká látková záda, aby umožnila dítěti posazení do písmene C a správné podsazení a polohu nožiček. Nosítka s pevnými zády mají zpravidla málo látky v oblasti mezi nožkami, tak tam děti visí za rozkrok. Je to nepohodlné a zároveň nevhodné pro pohybový aparát. Je velmi namáhaná stydká kost, která je v kojeneckém věku ještě chrupavčitá a může tímto způsobem být poškozena, dále je to nevhodné pro kyčle, protože chybí abdukčně-flekční poloha nožek (na žabičku). Tato nosítka nejsou ergonomická a nepodporují správnou polohu dítěte pro nošení. Nicméně většinu rodičů tato nosítka přivedou ke zdravějšímu a pohodlnějšímu způsobu nošení. A je lepší mít dítě na těle v méně vhodném nosítku než ho nechat samotné v kočárku nebo postýlce.

 

Dítě je v šátku zkroucené: naopak zakulacená zádíčka a poloha do písmene C obličejem k rodiči, kolínka výše než zadeček a roztažené nožky (každé dítě je roztáhne jinak) je ta správná poloha pro nošení dítěte v šátku či ergonomickém nosítku. Takto se dítě necítí být zkroucené. Jedná se o úlevovou polohu, kdy může i pohodlně a bezpečně spinkat. Není v této poloze namáhaná ani páteř ani krční páteř, jelikož je hlavička v případě odpočinku opřená o tělo nosícího rodiče v případě bdění dítě v podstatě “pase koníčky” a “cvičí”. Pasení koníčků na těle maminky či tatínka je pro dítě dobrým tělocvikem, protože se tak děje v bezpečí jejich náruče a díky tomu je dítě lépe připravené přijímat veškeré okolní vjemy a učit se o světě. V tomto bezpečí se dítě naučí o světě nejvíce. (1)

 

Dítě je v šátku omezené v pohybu, stísněný prostor: naopak naše děti velký prostor kolem nich děsí. V děloze měly také tak akorát místa. Byl tam stísněný prostor. Děti jsou na něj zvyklé. (2) Jejich potřeba nosit se je základní potřebou lidského mláděte. Mimo tělo rodiče se cítí ohrožené na životě. Neví nic o “bezpečné” době, do které se narodily. Vědí jen, že pokud jsou, mimo tělo matky jsou v ohrožení. V podstatě čekají, kdy je přijde ulovit predátor. Mimo tělo matky zažívá dítě stres, který může být až zdraví ohrožující. (3) Dítě prostor v šátku vnímá jako bezpečný. Slyší tlukot matčina srdce, cítí její vůni a vnímá dotek jejího těla. (4)

 

Bolesti zad nosícího – bolesti zad jsou většinou způsobeny nevhodným životním stylem, který vedeme. Většina žen má sedavé zaměstnání a také se všude dopravujeme autem. Chybí nám pohyb, respektive ten zdravý pohyb. Buď neděláme nic, nebo se jdeme “zničit” do fitka. Málo chodíme pěšky svižnou chůzí. Máme povolený vnitřní stabilizační systém, a pokud ta bolest dosáhne určitého stupně, tak to buď řešíme na rehabilitaci, nebo užíváme léky na bolest.

 

Na rehabilitaci nás dají “dokupy” a my po té většinou povolíme a postupně se vrátíme zpět do stejného bodu, odkud nás to na rehabilitaci vyhnalo. Pak přijde těhotenství a s ním zátěž v podobě těžknoucího miminka. Těhotná žena má úplně jiné těžiště než žena netěhotná a záběr na páteř a hlavně bederní páteř je velká. Po porodu se to maličko změní. Nicméně začneme dítko chovat na rukou a tam je to těžiště opět jiné a záda z toho mohou bolet.

 

Další věcí je, že si na tíhu dítka zvykáme postupně. Pokud budete nosit ve vertikálním symetrickém úvazu, tak bude váha dítěte rovnoměrně rozložená a zátěž na páteř by měla být o mnoho menší než při nošení na rukou (což dělá 95 % rodičů, některé prvorodičky si tímto přivodí i zánět šlach na rukou – vlastní případ).

 

Maminky, které se o sebe chtějí starat, by měly po porodu začít na záda cvičit a povolené svaly posílit. Stačí navštívit jakékoli cvičení určené ženám po porodu a lektorka/trenérka vám ráda a odborně poradí. Ženy, které nosí, většinou shodně říkají, že jim nošení dítěte pomohlo záda posílit a v dalších těhotenstvích a při nošení dalších dětí už o nich nevěděly.

 

Pokud má žena hyperlordózu či hyperkyfózu je jasnou volbou vertikální symetrický úvaz, který pomůže záda zafixovat. V případě skoliózy je dobré nosit na druhém boku a úvaz k němu směřovat. Není nutné nosit přímo na boku, ale vertikální úvaz k tomuto boku maličko posunout. Kontraindikováno je nošení pouze v případě poperačního stavu.

 

Pohodlí nosícího – nebudu mít na sobě přeci zavěšené dítě celý den: toto většinou slyším z úst žen, které nezkusily nosit své dítko a usuzují tak podle toho, že své plačící miminko nosí celý den na rukou a v náručí. Logicky je bolí záda, ruce a nemají volno udělat cokoli jiného. Další skupinou jsou ženy, které vyzkoušely pro sebe nepohodlný úvaz či neměly úvaz dobře uvázaný. Tyto ženy se pak bojí velkého nepohodlí.

 

Nezařazená kategorie:

 

Utratila bych tisíce za šátky: co k tomu říct. Ano některé maminky propadají kouzlu krásných šátků a v podstatě se stanou jejich sběratelkami. V tomto je to o každé z nás, naší povaze a naší disciplíně.

Každopádně šátek je především krásný prostředek pro nošení děťátka, a pokud skutečně chcete výhradně nosit, vystačíte se bohatě se dvěma nosiči. Je jedno zda zvolíte dva šátky, šátek a nosítko nebo šátek a ring sling. Dva nosiče z toho důvodu, že se jeden pere a druhý se může používat apod. Je to praktičtější. Pokud byste chtěla mít nošení opravdu komfortní, tak můžete mít tři nosiče. Více už je pro praktické využití zbytečné a můžete se jmenovat sběratelkou šátků nebo nosítek.

 

článek pro vás připravila Dagmar (laktační poradkyně, poradkyně pro nošení dětí a lektorka vázání šátků, dula pro císařovny)

 

Vyjádření České pediatrické společnosti k nošení dětí naleznete zde.

 

Použitá literatura

 

1,4) Sears, William, Searsová, Martha. Kontaktní rodičovství – rozumná cesta k pochopení a výchově dětí. Praha: Argo, 2012. ISBN 978-80-257-0597-1

2) Gutmanová, Laura. Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem – životní krize a emocionální revoluce, Czech edition. Praha: MAITREA, 2013. ISBN 978-80-87249-46-8
3) Separation &Stress  [online]. Kangaroo mother care [cit. 2017-03-16]. Dostupné z: http://www.kangaroomothercare.com/separation-stresr >

About Adam Klusák

Filed under  Nezařazené 

Stay Updated

We’ll send you updates everytime a new high-quality tutorial is published. 

You can unsubscribe at any time. Read our privacy policy.

0 Comments